Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Bojová plemena automaticky útočí i na člověka.

Představa, že plemeno vyšlechtěné k zápasu se psy má zakódovánu i zlobu vůči lidem, je mylná. V arénách dokonce platilo pravidlo, že bojovníka do ní pouštěl majitel protivníka. V okamžiku, kdy by se tento pes otočil proti člověku, byl by okamžitě diskvalifikován. Nebyli šlechtěni, aby útočili na lidi. Třeba u pitbullů ale člověk musí počítat s tím, že jsou hbití, mají rychlou akceleraci a mohou mít sklony se prát se zvířaty. To je pak třeba při výchově tlumit.

Bílý pes se musí často koupat.

Velký omyl. Naopak častým koupáním mu můžeme způsobit zdravotní potíže. Pes začne trpět exémy a bude mít jiné kožní problémy. Mezi prsty se mu budou množit kvasinky apod. Chceme-li mít dobrý pocit z bílého miláčka, pak většinou postačí pořádně ho vykartáčovat.

Do bytu se pes, hlavně velký, nehodí. Potřebuje zahradu.

Není to pravda. Důležité je, kolik času psovi věnujete. Jsou psi, kteří celý život sedí smutně na zahradě za brankou a nedostanou se ven. Na druhou stranu jsou lidé, kteří mají argentinskou dogu v bytě, přijdou z práce a jdou s ní na čtyři hodiny na procházku. I doze je pak v bytě lépe než uvězněné na zahradě.

Každý pes, který má uši dolů, je hodný

. Není to tak. Velmi problémoví bývají třeba kokršpanělé. Rozhodně si nenechají všechno líbit. Se společenským plemenem se musí zacházet citlivě jako s porcelánem. Je třeba respektovat, že pes je malý a nemohu na něj šlapat, ale i malý pejsek potřebuje důslednou výchovu a vědět, že páníček je vůdcem smečky. ** Člověk může chytit od psa roupy.** Nesmysl. U psa roup jako cizopasník neexistuje. ** Pes který štěká, nekousne.** Může kousnout i pes, který štěká.

Staffordšírský bullteriér je zlý pes.

O tomto plemeni kolují podle kynologů zbytečně poplašné fámy. Má sice v názvu »bull« i »teriér«, ale rozhodně není zlou a kousavou bestií. Je to vysloveně rodinný láskyplný pes, který vás ohrozí maximálně tím, že vám jazykem shodí brýle. ** Jezevčík nejvíc kouše a je tvrdohlavý** Nelze ho vychovat. Ne, jezevčík je stejně vychovatelný jako jakýkoliv jiný pes. ** Chrti jsou hloupí.** Není to pravda. Jen trochu odlišně reagují, jsou založeni povahově jinak.

Psí blecha nejde na lidi.

Chyba! Jde.

Německý ovčák je typické pracovní plemeno.

Nikoliv, může to být výborný společenský pes. Záleží, kolik prostoru mu dáte.

Nechám si psa vycvičit, pak mě bude poslouchat.

Tak to může být velký problém. I pes, který projde školou výcvikáře, nás bude poslouchat jedině tehdy, když si u něj vybudujeme autoritu. Bude si pamatovat povely, ale v okamžiku, kdy ho nedokážeme přimět, aby je vyplnil, bude si dělat, co chce. Zkušení kynologové někdy radí – nedávejte psovi příkaz, o kterém předem víte, že ho nesplní.

Bígl je roztomilý společenský pejsek.

V současné době je módní. Je to ale v každém případě honič a potřebuje pohyb. ** Ohaři jsou čistě lovečtí psi a patří výhradně do lesa.** Není to úplně pravda, například český fousek by byl výborný kanisterapeutický pes (zvíře užívané k léčbě třeba psychicky nemocných pacientů). Pohyb ale český fousek potřebuje.

Obrazek

Nejčastěji útočí pitbullové.

Ne, pořadí je následující:

  1. kříženci
  2. jezevčíci
  3. kokršpanělé
  4. něm. ovčáci
  5. rotvajleři
  6. dobrmani
  7. bullteriéři
  8. pitbullové
  9. staffordi
  10. br. fily

Bydlíme se psem

Bydlíme se psemObrazek

Rozhodli jste se pořídit si domů psa? Proč ne! Vezměte ale na vědomí, že podobně jako s miminkem, i s jeho příchodem je nutné přizpůsobit domácnost. 

Berme v úvahu, že pejsek nebude zavřený v kotci na zahradě, ale stane se právoplatným členem rodiny. Tudíž je nutné mu doma vytvořit jeho místo a už odmalička mu ukazovat mantinely, které nesmí překročit.

Štěně

V momentě, kdy si domů přineseme štěně, počítáme s uklízením loužiček a možná už víme, že pejsek bude kousat. Pokud je to vaše první štěně, pak pravděpodobně bude pro vás překvapením, co takový malý nezbeda dokáže. Buďte připraveni, že nebude kousat vámi určené hračky, za které jste draze zaplatili, ale vybere si listy květin, sedací soupravu, koberec, koženku na dveřích ad.

Pro začátek se tedy snažte všechna lákadla odstranit. Je patrné, že se bez sedacího nábytku jen stěží obejdete, takže na prvních pár měsíců odkliďte alespoň dekorace a nezapomeňte na přívodní kabely. Schovejte je pod koberec, připevněte ke stropu nebo je zakryjte (krabicemi, menším nábytkem apod.). Sedací soupravu můžete ochránit dalším přehozem (počítejte s jeho újmou), kusové koberce odklidit. V momentě, kdy váš byt bude připomínat holobyt, je vše v pořádku a vy můžete malého predátora vpustit mezi sebe.

Psí postel

 Už odmalička by pes měl mít určeno místo, kde bude spát. Mělo by být méně frekventované, bez průvanu a přímého slunečního svitu. Ideální je roh nebo část místnosti, samostatná nika apod. Berme v úvahu, že pes je společenský tvor a chce být s lidmi, proto to nemá být uzavřený samostatný pokoj, ale místo, kde bude mít o dění v bytě přehled, ale zároveň nebude překážet. Sem mu připravte pelech, který zakoupíte ve zverimexu. Pořídit můžete plastové boxy, které vystelete dekou. Tato varianta je výhodná zejména pro štěňata, kdy deku můžete pohodlně prát, plast zároveň pejsek nemůže rozkousat, takže schránka vydrží déle. To nelze říci o látkových boxech, které psům chutnají a velmi rádi z nich molitan vykousávají. Nabízeny jsou také pelechy z proutí nebo ratanu, které v domácnosti díky přírodnímu materiálu působí přirozeně, štěňata materiál ale velmi rádi koušou. Je výhodnější proto takovou psí postel pořídit svému miláčkovi později.

Podlahová krytina

Mezi nejvíce namáhané části bytu patří podlahové krytiny. Psí drápy, chlupy, které jsou během chvilky úplně všude, se stanou noční můrou většiny hospodyněk. Která krytina je tedy vhodná? Díky kvalitním technologiím si dokonce můžete vybírat. Jste-li příznivci dřevěných podlah, počítejte s tu a tam zadřeným drápkem, zvolíte-li variantu se zvukovou izolací, pak se nemusíte obávat slyšitelných psích kroků podobně jako u linolea, kterému navíc ostré drápy nevadí. Ideální je i dlažba, která se snadno udržuje a v kombinaci s podlahovým vytápěním může být příjemná v celém bytě. Na laminátových podlahovinách uslyšíte každičký krok svého miláčka a levné PVC se zase brzy zničí. U všech vyjmenovaných materiálů počítejte, že prach se bude soustřeďovat do rohů, kde bude vidět. Většině majitelů to vadí natolik, že začne stírat prach jednou nebo dvakrát denně. Řešení, i když alibistické, můžeme najít v kobercích. Nečistoty, ale i prach a srst se v materiálu ztratí a jediným způsobem, jak je vyčistit, je vysát je. V tomto případě je nutné pořídit si kvalitní vysavač s dostatečným sacím výkonem, existují i modely, které jsou určeny přímo do domácností se zvířaty. Vybaveny jsou rotačními kartáči a turbokartáči pro sběr chlupů, speciálními filtry zajišťujícími absorpci zápachů z prachového pytlíku apod. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář