Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatý retrívr

 

Původ: Vznikl křížením předchůdců flat coated retrívrů s dnes už neexistujícími vodními španěly, které se poprvé uskutečnilo roku 1868 díky lordu z Tweedmounthu. Pro zušlechtění typu byli prý později přikříženi i irští setři. K oficiálnímu uznání poprvé došlo roku 1913.

Zlatý retrívr - Autor:Martin Smrček
 
Zlatý retrívr
Autor:   Martin Smrček
 

Popis: Středně velký, statný, harmonicky stavěný pes. Hlava vyvážená, dobře modelovaná bez hrubých rysů, se širokou lebkou a stejně dlouhým, silným, širokým a hlubokým čenichem. Výrazný stop. Oči tmavě hnědé. Uši středně velké, zavěšené ve výšce očí. Krk dostatečně dlouhý, svalnatý a suchý. Končetiny rovné, silné a svalnaté. Tělo s prostorným hrudníkem, dobře klenutými žebry a krátkou bederní partií. Ocas v linii hřbetu, dosahuje k hleznům, s "vlajkou". Srst delší hladká nebo zvlněná, hustá a odpuzující vodu. Zbarvení: zlaté až krémové.

Charakteristika: Mimořádně přátelský, milý a důvěřivý pes beze stopy agresivity, považovaný za jedno z nejlepších plemen "k dětem". Přiměřeně temperamentní, inteligentní a snadno ovladatelný.

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a pravidelnou péči o srst.

Užití: Lovecký pes, mnohem častěji však chovaný jen jako pes rodinný.

Výskyt: Dnes patří k celosvětově módním plemenům. Déle oblíbenější je i u nás.

Možná záměna: S hovawartem ve zlaté barvě. Zlatý retrívr je menší, má kratší a silnější končetiny a dobráčtější výraz.

pescca 30kg56-61cm
fenacca 30kg51-56cm